W odpowiedzi na apel Ukrainy złożony do Samorządu Województwa Lubelskiego o sprzęt medyczny i karetki, Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie podarowała dwa ambulanse dla szpitali z terenów objętych działaniami wojennymi.
We wtorek, 17 października w Lublinie p.o Dyrektora Emilia Ignatowicz Steć wraz z Wicemarszałkiem Zbigniewem Wojciechowskim przekazała dyrekcji Zakarpackiego Szpitala Klinicznego Volkswagena Craftera z noszami i krzesełkiem kardiologicznym. Ambulans ten będzie wykorzystywany przez szpital do transportów sanitarnych.
Kolejne przekazanie odbyło się w Chełmie 18 października, w siedzibie Stacji Ratownictwa Medycznego. Do przekazania sprzętu doszło w obecności Członka Zarządu Zdzisława Szweda. Tym razem ambulans na bazie Mercedesa Sprintera wraz z noszami i krzesełkiem kardiologicznym trafił do Wołyńskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego.
Obie karetki były darem Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie - SP ZOZ. Dotychczas służyły w ratownictwie medycznym, po ich wycofaniu do rezerwy mogą posłużyć w Ukrainie, na terenach objętych wojną.

 

13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji do Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie na Dzień Otwarty zawitały dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli. Ratownicy zapoznali najmłodszych z historią pogotowia oraz sprzętem medycznym stosowanym we wcześniejszych latach w karetkach. Dzieci miały okazję poznać zasady pierwszej pomocy oraz poćwiczyć na fantomach resuscytację krążeniowo oddechową. Jak zawsze, największe zainteresowanie wywołał sprzęt medyczny będący na wyposażeniu ambulansów oraz sygnalizacja świetlno – dźwiękowa. Radość najmłodszych wzbudziła także możliwość obsługi noszy elektrycznych oraz zjazdy na krzesełkach kardiologicznych i schodowłazach. Po wizycie dzieci, przyszedł czas na dorosłych. Pracownicy administracyjni Stacji mieli również okazję zapoznać się z różnicami w sprzęcie występującym kiedyś i dziś oraz zmierzyć się z zadaniami medycznymi, których na co dzień nie wykonują. Medycy instruowali swoich kolegów, jak wykonać RKO. To kolejne święto Ratownictwa Medycznego, podczas którego pracownicy Stacji chętnie dzielili się wiedzą na temat swojej pracy i zasad pierwszej pomocy. Za rok również zapraszamy na wspólne świętowanie z ratownikami.

 

 

W dniach 13-15 września 2023 odbyły się jubileuszowe, XX Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym, których organizatorem było Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu. W mistrzostwach wzięło udział 51 załóg z całej Polski.
W trakcie mistrzostw zespoły miały do zrealizowania 8 zadań medycznych, 3 zadania sprawnościowe oraz test z wiedzy medycznej. W trakcie rywalizacji odbyły się również wykłady na temat usg w zespołach ratownictwa medycznego oraz błędów krytycznych w nagłym zatrzymaniu krążenia. Podczas zadań medycznych ratownicy musieli zmierzyć się z pacjentem w hipotermii, zdiagnozować zawał mięśnia sercowego, leczyć wstrząs krwotoczny, pacjenta z udarem mózgu, z cukrzycą czy też po zatrzymaniu krążenia. Najbardziej stresującym wszystkich medyków przypadkiem był poród oraz świeżorodek, wobec którego należało wdrożyć wszystkie czynności ratujące mu zdrowie i życie. Zespół z Chełma jako jedyny zacewnikował żyłę pępowinową specjalnym cewnikiem, co zostało zauważone przez wszystkich sędziów i nagrodzone brawami podczas omówienia zadań. Kierowcy ambulansów podczas mistrzostw mieli również niełatwe zadania. Musieli przejechać specjalny tor przeszkód, przejść komorę dymną a w symulatorze jazdy zderzyć się z prowadzeniem ambulansu w trudnych warunkach atmosferycznych.
Ratownicy z Chełma w składzie: Daniel Kania, Mateusz Gruszka i Andrzej Kawka godnie reprezentowali Stację Ratownictwa Medycznego zajmując 14 miejsce na 51 zespołów. Nasza jednostka w klasyfikacji wszystkich dysponentów biorących udział w mistrzostwach uplasowała się na 9 pozycji w Polsce. P.o. Dyrektora SRM w Chełmie Emilia Ignatowicz-Steć nie kryła swojego zadowolenia z zajętej przez zespół lokaty, dla której wygrali już w chwili wyjazdu. To bardzo ważne w pracy zespołowej, aby zespół między sobą miał wypracowane pewne standardy komunikacji i stylu działania, które przekładają się na efektywność wykonywanej pracy i bezpieczeństwo pacjentów. Tego typu mistrzostwa to doskonałe przygotowanie do zadań, jakie ratowników czeka w codziennej pracy. Na tym nie koniec. Przed zespołem Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym, które odbędą się w styczniu 2024 r.

Zdjęcia z zawodów 

Ćwiczenia przed zawodami

21.09.2023r. Stacja Ratownictwa Medycznego została zaproszona na dzień otwarty w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie  połączony z piknikiem "Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym". Zaprezentowaliśmy młodzieży zasady udzielania pierwszej pomocy a pod okiem ratowników kilkadziesiąt osób miało możliwość nauki resuscytacji krążeniowo oddechowej na fantomie. Uczestnicy imprezy mieli również okazję do zapoznania się ze sprzętem będącym na wyposażeniu karetki. Szczególną uwagę wzbudził Lukas - urządzenie do ucisku klatki piersiowej. W finałowej części imprezy zespół ratownictwa medycznego wspólnie ze strażą pożarną i policją podczas symulowanego zdarzenia udzielał pomocy pacjentowi przygniecionemu przez maszynę rolniczą a przedstawiciele pogotowia i straży pożarnej komentowali poszczególne etapy udzielania pomocy.