Podczas upałów najczęstszymi wezwaniami dla zespołów ratownictwa medycznego są zasłabnięcia, odwodnienie i złe samopoczucie. Często to wyjazdy do osób pod wpływem alkoholu, leżących na ulicy. W upały alkohol daje się bardziej we znaki. Osoby mające dolegliwości ze strony układu krążenia również nie czują się najlepiej w tak wysokich temperaturach.

Zauważalny jest wzrost liczby wypadków – przy wysokich temperaturach trudniej jest się skoncentrować, myślimy wolniej, pracujemy wolniej, czasem słońce oślepi – to wszystko sprzyja zwiększonej wypadkowości.

Upały mogą skomplikować życie osób chorych, starszych, otyłych, z nadciśnieniem czy po udarze. Rodzice małych dzieci muszą pamiętać aby nie zakładać pieluch lub innych osłon na wózek gdyż podwyższa to już i tak wysoką temperaturę otoczenia dziecka.

Należy unikać wysokich temperatur, zwłaszcza w godzinach 11-16, Osoby wrażliwe na ciepło powinny zostać w domach, gdzie najczęściej jest chłodniej niż na zewnątrz. Zasłońmy okna, aby mieszkanie się nie nagrzewało. a w  nocy wietrzmy i schładzajmy mieszkania.

W upalne dni lubimy przebywać klimatyzowanych pomieszczeniach – sklepach, samochodach, biurach. Należy dbać o to, aby różnica temperatur nie była zbyt drastyczna, klimatyzacja powinna być ustawiona co najwyżej kilka stopni (6-7) poniżej temperatur panujących na zewnątrz.

Podczas wysokich temperatur tracimy gwałtownie wodę oraz elektrolity. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Powinniśmy przyjmować duże ilości płynów, najlepiej niegazowaną wodę, pijąc ją regularnie (szklanka wody do posiłku, szklanka wody między posiłkami).

Przed wyjściem na zewnątrz stosujmy kremy z wysokim filtrem, nosimy odpowiednie okulary słoneczne, nakrycie głowy, przewiewne ubrania. Podczas upałów nie jest zalecany wysiłek fizyczny. Nie powinniśmy też spożywać  ciężkostrawnych pokarmów.

Gdy zauważymy następujące objawy u osób znajdujących się w naszym otoczeniu: podwyższona temperatura ciała, nudności, przyspieszony oddech, ból i zawroty głowy, sucha i gorąca skóra, dreszcze, zaburzenia świadomości – nie lekceważmy tego. Mogą to być objawy udaru cieplnego.

Chorego należy przenieść w cień lub do klimatyzowanego pomieszczenia. Sprawdźmy, jak oddycha, czy jest świadomy. Osobom przytomnym podajemy chłodne (lecz nie zimne) płyny do picia, stosujemy chłodne okłady na czoło, klatkę piersiową, pachy. Częściowo rozbieramy pacjenta, rozluźniamy ubranie. Przy nudnościach i wymiotach układamy pacjenta w pozycji bezpiecznej. Gdy pacjent przestanie oddychać, niezwłocznie rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową, którą kontynuujemy aż do przybycia zespołu ratownictwa medycznego.