ratownictwo


Idź do treści

Droga do zawodu

Droga do zawodu

Jak zostać ratownikiem?

Ratownikiem medycznym może zostać osoba, która:
- ukończyła szkołę policealną lub studia wyższe na kierunku Ratownik Medyczny i posiada dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego "ratownik medyczny",
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz
- jej stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu ratownika medycznego.

W Polsce tytuł zawodowy ratownika medycznego uzyskuje się po ukończeniu 2-letniej szkoły policealnej lub po ukończeniu 3-letnich studiów zawodowych (licencjat). Absolwenci obydwu ścieżek kształcenia wykonują, w myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zawód ratownika medycznego. Zawód Ratownika Medycznego jest zawodem samodzielnym.

Kształcenie ratownika medycznego obejmuje: zajęcia z anatomii, fizjologii, patologii, psychologii, dydaktyki ratownictwa, farmakologii w ratownictwie, stanów zagrożenia życia, medycznych zabiegów ratunkowych czy ratownictwa w zagrożeniach cywilizacyjnych i środowiskowych. Dodatkowo kandydaci na ratowników uczą się języka migowego, technik samoobrony, podstaw prawa, ekonomii i informatyki. Obowiązkowe są również praktyki zawodowe, odbywające się m.in. w pogotowiu ratunkowym, szpitalnych oddziałach ratunkowych, oddziałach intensywnej opieki medycznej oraz państwowej straży pożarnej.

Poza wymaganą wiedzą medyczną kandydaci na ratowników muszą mieć również określone predyspozycje psychiczne - muszą to być osoby opanowane, odporne na stres, potrafiące pracować w zespole i w razie potrzeby będące w stanie zapanować nad paniką ludzi w razie wypadków lub katastrof. Muszą szybko reagować i podejmować zdecydowane działania, bowiem od ich postępowania zależy często ludzkie życie. Powinny być to również osoby wrażliwe, a jednocześnie panujące nad własnymi emocjami.

Od ratownika medycznego wymagana jest również wysoka sprawność fizyczna i manualna.

Potwierdzeniem zdobytych kwalifikacji i zakończeniem kształcenia jest przystąpienie do państwowego egzaminu zawodowego, który składa się z części pisemnej i praktycznej. Osoby, które uzyskają wymaganą liczbę punktów otrzymują dyplom, uprawniający do pracy w zawodzie ratownika medycznego.

Ratownicy medyczni mogą pracować: w zespołach wyjazdowych ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), Centrach Powiadamiania Ratunkowego (CPR) oraz jednostkach GOPR, WOPR, PSP, Straży Granicznej (SG), Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) jak i prowadzić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Odpowiednikiem zawodu w krajach anglojęzycznych jest Paramedic lub EMT - Emergency Medical Technician, a w Niemczech Rettungsassistent.

W trakcie pracy zawodowej ratownik medyczny ma obowiązek doskonalenia zawodowego w różnych jego formach oraz raz na 5 lat odbyć kurs doskonalący. W trakcie okresu rozliczeniowego (5 lat) ma obowiązek zdobycia 200 punktów edukacyjnych i udokumentowanie ich w karcie doskonalenia zawodowego.

Podstawa prawna:
1. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 roku (Dz. U. 06. 191. 1410 z późn. zm.),
2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2006 roku w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego (Dz. U. 07. 4. 33),
3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych (Dz. U. 07. 112. 775).

Nasi Ratownicy

I Ty możesz zostać Ratownikiem!


Projekt, wykonanie i prowadzenie serwisu - Piotr Korkosz © 2012 | sekretariat@srm-chelm.com.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego