ratownictwo


Idź do treści

Historia

Historia

Ocalić od zapomnienia...

Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie jest częścią Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Jako jednostka systemowa świadczy usługi na rzecz ratowania życia i zdrowia ludzkiego.

Pod nazwą "Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej" działa od 1 sierpnia 2001 roku. Data ta nie oznacza narodzin Pogotowia Ratunkowego w Chełmie. Do dnia 1 grudnia 1998 roku funkcjonowała ona jako jednostka budżetowa pod nazwą Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego. Następnie od 31 maja 1999 roku do 1 sierpnia 2001 roku Uchwałą IX/78/99 Sejmiku Województwa Lubelskiego Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego została przekształcona w Kolumnę Transportu Sanitarnego w Chełmie i stała się jednostką samodzielnie finansującą.

Pewnie wielu z Was zastanawiało się, od kiedy datuje się początek istnienia Pogotowia Ratunkowego na ziemi chełmskiej. Warunki polityczne, system archiwizacji danych oraz przemiany ustrojowe lat 90-tych wpłynęły niekorzystnie na budowanie historii firmy, nie tylko tej. Mało jest źródeł z których można zaczerpnąć pożądanych informacji. Jednak przy odpowiedniej determinacji i zaangażowaniu udało się ocalić od zapomnienia pewne fakty. Przedstawione poniżej ustalenia oparte zostały w części o źródła historyczne, lecz przede wszystkim bazują na wiedzy mieszkańców miasta Chełma, związanych bezpośrednio z ratownictwem, bądź też posiadających "pogotowiane" tradycje rodzinne.

karetka Pogotowia Ratunkowego w Chełmie

Niewielu wie o tym, iż ślady pierwszych "ratowników" na ziemi chełmskiej sięgają już początku 1939 roku, kiedy to przy Garnizonie Wojskowym w Chełmie utworzony został batalion Obrony Narodowej "Chełm", w którego skład między innymi wchodził patrol sanitarny. Jednak jako organizacja militarna nastawiony był prawdopodobnie na działanie na placu boju, brak jest informacji szczegółowych o charakterze jego działania.

W 1949 roku pojawiła się wzmianka historyczna gdzie występuje nazwa Pogotowie Ratunkowe w Chełmie. Na obecną chwilę można umownie uznać tę datę za rok powstania Pogotowia Ratunkowego w Chełmie. Nie stanowi to wiarygodnej informacji i nie można jej nadto ufać ponieważ dokument ten nie określa czy w tym roku została utworzona taka jednostka, czy istniała już może wcześniej. Nie jest znane również miejsce lokalizacji Pogotowia Ratunkowego w tamtym okresie. Z późniejszych dokumentów wynika, że w latach 1958-1964 Pogotowie usytuowane było razem ze "Szpitalem Gruźliczno - Zakaźnym", który zlokalizowany był przy ulicy Hrubieszowskiej. W latach 1964/1965 Pogotowie przeniosło się na ulicę Mickiewicza, gdzie stacjonowało do końca lat 60-tych - informacja zaczerpnięta od mieszkańców Chełma. W późniejszym czasie siedzibę Pogotowia stanowiły pomieszczenia na parterze "Gmachu", dawnej Dyrekcji PKP w Chełmie, wzniesionego jeszcze przed II wojną światową, obecnie przy placu Niepodległości 1. Po roku 1972 Pogotowie Ratunkowe w Chełmie zostało usytuowane w budynku Przychodni nr 1 Miejskiego SP ZOZ przy ulicy Wołyńskiej 11, gdzie funkcjonowało do końa grudnia 2011 roku. Od 1 stycznia 2012 roku Pogotowie Ratunkowe a ściślej Dział Pomocy Doraźnej SRM rozpoczeło swoją działalność w nowej siedzibie mieszczącej się przy ulicy Rejowieckiej 128 w Chełmie (nowo oddany budynek na bazie starej lokalizacji dawnej Kolumny Transportu Sanitarnego).

Wspomnieć należy również o posiadanych w zasobach Stacji Ratownictwa Medycznego budynkach administracji oraz działu technicznego zlokalizowanego przy ulicy Rejowieckiej 128, gdzie mieściła się przekształcona w 2001 roku w SRM Chełm SP ZOZ, Kolumna Transportu Sanitarnego. W 2004 roku w wyniku wspólnych działań Stacji Ratownictwa Medycznego i Państwowej Straży Pożarnej oraz przy współpracy Starosty powiatu chełmskiego, Starosty powiatu krasnostawskiego i Prezydenta Miasta Chełma, utworzono w budynku PSP w Chełmie przy ulicy Wyszyńskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W latach 2001-2010 Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie dodatkowo utworzyła podstacje kolejno w: Siedliszczu, Dorohusku, Chełmie (szpital) oraz Łowczy, która w oparciu o analizę planu rozmieszczenia zespołów, ilości wyjazdów i przydatności stacjonowania zespołu przeniesiona została do Woli Uhruskiej.

Powyższe informacje mogą w pewnym stopniu mijać się z prawdą - miejmy nadzieję, że nie znacznie, wiadomym jednak nie od dawna jest, iż pamięć ludzka lubi "płatać figle". Wyrażając serdeczne podziękowania uprzejmym informatorom i wszystkim życzliwym za sprawą, których udało się ustalić to, co widnieje w tekście, proszę o weryfikacje i ewentualne uwagi. [
autor: Grzegorz K. 2011r.]


Projekt, wykonanie i prowadzenie serwisu - Piotr Korkosz © 2012 | sekretariat@srm-chelm.com.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego