W dniach 13-15 września 2023 odbyły się jubileuszowe, XX Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym, których organizatorem było Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu. W mistrzostwach wzięło udział 51 załóg z całej Polski.
W trakcie mistrzostw zespoły miały do zrealizowania 8 zadań medycznych, 3 zadania sprawnościowe oraz test z wiedzy medycznej. W trakcie rywalizacji odbyły się również wykłady na temat usg w zespołach ratownictwa medycznego oraz błędów krytycznych w nagłym zatrzymaniu krążenia. Podczas zadań medycznych ratownicy musieli zmierzyć się z pacjentem w hipotermii, zdiagnozować zawał mięśnia sercowego, leczyć wstrząs krwotoczny, pacjenta z udarem mózgu, z cukrzycą czy też po zatrzymaniu krążenia. Najbardziej stresującym wszystkich medyków przypadkiem był poród oraz świeżorodek, wobec którego należało wdrożyć wszystkie czynności ratujące mu zdrowie i życie. Zespół z Chełma jako jedyny zacewnikował żyłę pępowinową specjalnym cewnikiem, co zostało zauważone przez wszystkich sędziów i nagrodzone brawami podczas omówienia zadań. Kierowcy ambulansów podczas mistrzostw mieli również niełatwe zadania. Musieli przejechać specjalny tor przeszkód, przejść komorę dymną a w symulatorze jazdy zderzyć się z prowadzeniem ambulansu w trudnych warunkach atmosferycznych.
Ratownicy z Chełma w składzie: Daniel Kania, Mateusz Gruszka i Andrzej Kawka godnie reprezentowali Stację Ratownictwa Medycznego zajmując 14 miejsce na 51 zespołów. Nasza jednostka w klasyfikacji wszystkich dysponentów biorących udział w mistrzostwach uplasowała się na 9 pozycji w Polsce. P.o. Dyrektora SRM w Chełmie Emilia Ignatowicz-Steć nie kryła swojego zadowolenia z zajętej przez zespół lokaty, dla której wygrali już w chwili wyjazdu. To bardzo ważne w pracy zespołowej, aby zespół między sobą miał wypracowane pewne standardy komunikacji i stylu działania, które przekładają się na efektywność wykonywanej pracy i bezpieczeństwo pacjentów. Tego typu mistrzostwa to doskonałe przygotowanie do zadań, jakie ratowników czeka w codziennej pracy. Na tym nie koniec. Przed zespołem Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym, które odbędą się w styczniu 2024 r.

Zdjęcia z zawodów 

Ćwiczenia przed zawodami