HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to powszechne zakażenie, na które wszyscy jesteśmy lub będziemy narażeni. Szacuje się, że może ono dotyczyć nawet 80% osób aktywnych seksualnie. U niektórych HPV może doprowadzić do rozwoju raka. 99% przypadków przedrakowych zmian szyjki macicy jest spowodowanych wirusem HPV. Tym wirusem, którym według szacunków zakaża się nawet 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Czy wiesz, że rak szyjki macicy to jedyna choroba nowotworowa, której można zapobiec dzięki szczepieniu się? Wykorzystaj to! Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną szczepienie przeciwko HPV może zabezpieczać przed nowotworem szyjki macicy.

   

Zastrzeż PESEL Chroń swoje dane w mObywatelu 2.0 Liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze dane rośnie Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło więc do aplikacji mObywatel 2.0 usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik może: zastrzec swój numer PESEL, cofnąć zastrzeżenie i ponownie je ustawić, widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer PESEL i z jakiego powodu. Od czerwca 2024 instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL np. przed udzieleniem pożyczki

Szczegóły w linku poniżej https://www.gov.pl/web/cyfryzacja-badania-i-projektowanie-mobywatel20/zastrzez-pesel

W dniach 22-24 maja 2024r. w Lublinie odbyły się X Mistrzostwa Ziemi Lubelskiej w Ratownictwie Medycznym. W mistrzostwach wzięło udział 36 zespołów z całej Polski. Stacja Ratownictwa Medycznego była reprezentowana przez dwa zespoły w składzie Daniel Kania i Andrzej Kawka oraz Mateusz Gruszka i Krzysztof Mazurek. Zawodnikom przyszło zmierzyć się w sześciu zadaniach medycznych. Na nocnej konkurencji wybuchła butla z gazem powodując znaczne obrażenia u 9 osób. Kolejny dzień mistrzostw to nowe wyzwania. Zespoły ratowały pacjenta u którego doszło do ostrego zespołu wieńcowego w dyspozytorni medycznej a na placu ćwiczeń taktycznych udzielano pomocy postrzelonemu żołnierzowi. W Centrum Spotkania Kultur podczas biesiady kawalerskiej doszło do zatrucia pokarmowego a agresywność poszkodowanych wymuszała ścisłą i szybką współpracę z policją. Na nowym Dworcu Metropolitarnym zasłabła kobieta w ciąży, po jej zbadaniu i potwierdzeniu częstoskurczu komorowego nastąpiła konieczność wykonania kardiowersji. Ostatnie zadanie odbyło się w Centrum Symulacji Medycznej, gdzie doszło do zatrzymania krążenia. Po paradzie ambulansów nastąpiło oficjalne zakończenie mistrzostw. Zespoły z Chełm zajęły 13 i 17 miejsce na 36 zespołów a wygrał zespół z PSK 4 w Lublinie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! To jeszcze nie koniec tegorocznych zmagań, przed zespołami Stacji już w czerwcu mistrzostwa w Łodzi.

W dniach 8-10 maja 2024 r. w Garwolinie odbyły się IV Mazowieckie Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. To pierwsze w historii mistrzostwa w składzie dwuosobowym. Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie - SP ZOZ reprezentowana była przez Łukasza Lutkowskiego i Mariusza Mędryka z ZRM rejon Włodawa. Podczas 24 godzinnego „dyżuru” zespoły uczestniczyły w 6 zadaniach: zasłabnięcie w kościele zakończone zatrzymaniem krążenia u organisty, dwa wypadki - jeden z dwoma osobami poszkodowanymi z urazem czaszkowo – mózgowy i z urazem kończyny dolnej, drugi z udziałem quada – pacjent z amputacją kończyny dolnej, we wstrząsie hipowolemicznym. Kolejne zadanie to wezwanie do 6 letniego dziecka na plac zabaw gdzie dziecko zakrztusiło się cukierkiem i jedyną możliwością zabezpieczenia dróg oddechowych było wykonanie konikopunkcji. Kolejny wyjazd to zasłabnięcie starszej pani z powodów kardiologicznych i odwodnienia. Zadanie pod nazwą "Bedocki Bigos" polegało na udzieleniu pomocy podczas bójki na szkolnej dyskotece 5 osobom poszkodowanym (w tym 2 osobom czerwonym, we wstrząsie, z ranami kłutymi brzucha). Jako jeden z trzech zespołów (na 28 startujących) nasz zespół wykonał to zadanie w 100%. Zespół Stacji Ratownictwa Medycznego osiągnął ogólny wynik na poziomie 87% realizacji zadań i zajął 9. lokatę w klasyfikacji generalnej. To bardzo dobry wynik otwierający nam drogę do udziału w Mistrzostwach Polski. Serdeczne gratulacje dla zespołu! Zwyciężyła załoga Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie. Kolejne regionalne mistrzostwa przed nami, za chwilę Lublin, później Łódź. A we wrześniu Mistrzostwa Polski, na które kwalifikują się najlepsze załogi. Powodzenia dla startujących!

21.09.2023r. Stacja Ratownictwa Medycznego została zaproszona na dzień otwarty w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie  połączony z piknikiem "Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym". Zaprezentowaliśmy młodzieży zasady udzielania pierwszej pomocy a pod okiem ratowników kilkadziesiąt osób miało możliwość nauki resuscytacji krążeniowo oddechowej na fantomie. Uczestnicy imprezy mieli również okazję do zapoznania się ze sprzętem będącym na wyposażeniu karetki. Szczególną uwagę wzbudził Lukas - urządzenie do ucisku klatki piersiowej. W finałowej części imprezy zespół ratownictwa medycznego wspólnie ze strażą pożarną i policją podczas symulowanego zdarzenia udzielał pomocy pacjentowi przygniecionemu przez maszynę rolniczą a przedstawiciele pogotowia i straży pożarnej komentowali poszczególne etapy udzielania pomocy.